Latest News

Top SciMatic News

Find here updates and news of SciMatic activities

Confusion about SCI, SCI+, MAT, SUSD, STL - Kafa karışıklıkları


28 Oct, 2022

Hi all. As we are proceeding to the end of this year, we are aware of the worries of our investors. The project is proceeding according to the plan. SciMatic has released SCI, SCI+ coins in addition to MAT, STL and SUSD tokens till now. SCI and SCI+ has different prices and there is a confusion regarding the price and which one will go the exchanges etc.

Please keep in mind,

SCI, MAT, STL and SUSD are hosted on SciMatic Hybrid Blockchain

SCI+ is hosted on Binance Smart Chain


As almost 99% of the crypto exchanges in the world are based on Binance smart chain, so, only SCI+ coin can go to exchanges at this stage. To buy and sell SCI, MAT, STL and SUSD in open market, we have to make our own exchange.

SCI+ coin holders will be able to convert their coins into USDT or BNB in regular exchanges in the month of November. 

For those who has bought SCI, MAT, STL or SUSD,  has certain options: 1) Keep the coins/tokens and earn more money by selling them for the Gereksiz Gazete, DeJournal or in our own exchange in 2023. 2) Change their SCI, MAT, STL and SUSD with SCI+ coins and go to exchanges. 3) Get their money back with interest and have a safe and productive exit. 

To convert SCI, MAT, STL and SUSD into SCI+ and their prices, wait for 15th November.

If you have SCI, MAT, STL or SUSD, do not send them directly to the exchanges (Tokpie etc.), they are hosted on our own blockchain while SCI+ is hosted on Binance Smart Chain, so they will be lost.

SciMatic Hybrid Blockchain is a great project with a great future potential. We have already  done a great job by releasing our own wallet i.e., Saymatik (available in google play store). Saymatik is planned to be converted to our own exchange where SCI, SCI+, MAT, STL, SUSD tokens can be converted into each others, BNB, ETH or bitcoin. So, we will ask you to stay with us and do not exit. But in case you need the money and want to exit, let us know before 10th November with your IBAN or BUSD addresses. 

For those who want to exit, the exit plan will be released on 15th November on our website. There are peoples who have different suggestions, they are also welcome at [email protected].


Herkese selam. Bu yılın sonuna yaklaşırken yatırımcılarımızın endişelerinin de farkındayız. Proje plana göre ilerliyor. SciMatic şimdiye kadar MAT, STL ve SUSD tokenlerine ek olarak SCI, SCI+ coinlerini piyasaya sürmüştür, SCI ve SCI+ her ikisinin de ön satış fiyatları farklı, şimdiki fiyat, hangisinin borsaya gideceği konusunda kafa karışıklığı var.


Lütfen aklınızda bulundurun,

SCI, MAT, STL ve SUSD, SciMatic Hybrid Blockchain üzerinde barındırılmaktadır.

SCI+, Binance Smart Chain'de barındırılıyor

Dünyadaki kripto borsalarının neredeyse %99'u Binance Smart Chain üzerinde kurulmuştur, bu durumda bu aşamada borsalara sadece SCI+ coin gidebilir. Açık piyasada SCI, MAT, STL ve SUSD alıp satmak için kendi borsamızı yapmalıyız.

SCI+ Coin sahipleri, Kasım ayında düzenli borsalarda USDT veya BNB'ye çevirebilecekler.

SCI, MAT, STL veya SUSD satın almış olanlar için belirli seçenekler vardır: 1) Coin/token'ları saklayın ve 2023 yılında Gereksiz Gazete, DeJournal, DeTamga, DeCerta gibi ürünlerimizde veya kendi borsamızda satarak daha fazla para kazanın. 2) SCI, MAT, STL ve SUSD'lerinizi SCI+ coinleri ile değiştirin ve borsalara gidin. 3) Paralarını faiziyle geri alın ve güvenli ve verimli bir çıkış yapın.

SCI, MAT, STL ve SUSD'yi SCI+'a çevirmek ve fiyatları için 15 Kasım'ı bekleyin.

SCI, MAT, STL veya SUSD'niz varsa, bunları doğrudan borsalara (Tokpie vb.) göndermeyin, bunlar kendi blok zincirimizde barındırılırken SCI+ Binance Smart Chain üzerinde barındırılır, bu nedenle varlıklarınızı kaybolurlar.

SciMatic Hybrid Blockchain, büyük bir gelecek potansiyeli olan harika bir projedir. Kendi cüzdanımızı, yani Saymatik'i (google play store'da mevcut) çıkararak zaten harika bir iş çıkardık. Saymatik'in SCI, SCI+, MAT, STL, SUSD tokenlerinin birbirine, BNB, ETH veya bitcoine dönüştürülebildiği kendi borsamıza dönüştürülmesi planlanmaktadır. Bu yüzden sizden bizimle kalmanızı ve çıkmamanızı isteyeceğiz. Ancak paraya ihtiyacınız varsa ve çıkmak istiyorsanız, 10 Kasım'a kadar IBAN veya BUSD adreslerinizi bize bildirin.

Çıkış yapmak isteyenler için çıkış planı 15 Kasım'da web sitemizde yayınlanacaktır. Farklı önerileri olan arkadaşlar da var, önerilerinizi [email protected]'de bekleriz.

Said Nadeem


cover photo
12
2023 November
SciMatic will be at Web Summit Lisbon
Read More
cover photo
10
2023 September
Good news for SCI investors and Scientists - Bilim insanlar ve SCI yatırımcılar için harika fırsat geliyor
Read More
cover photo
06
2023 September
Exciting News: SciMatic Hybrid Blockchain Integration and More! - Gelişmeler
Read More
cover photo
06
2023 June
Updates in Saymatik Wallet - Saymatik Cüzdan da Güncellemeler
Read More
cover photo
03
2023 May
Third birthday of SciMatic - SciMatic 3. doğum günü
Read More
cover photo
04
2023 February
Saymatik Crypto Wallet Update
Read More