Latest News

Top SciMatic News

Find here updates and news of SciMatic activities

Updates in Saymatik Wallet - Saymatik Cüzdan da Güncellemeler


06 Jun, 2023

Good morning SciMates, We are excited to share with you, dear investors, the news regarding the updates in Saymatik wallet. We are thankful for your patience. Saymatik is currently DEX, i.e. its totally decentralized. But we have users who want to withdraw and deposit from a bank, so we are talking to Şeker Bank in Türkiye. Here is the deal, the Saymatik crypto wallet will be hybrid. For those who want to deposit/withdraw money in Turkish Lira and want to use a bank, they must do KYC, means they will have to verify their identity. Those, who want to use only USDT for deposit and withdraw, they do not need to verify their identity. Watch our video regarding the updates in the Saymatik at https://www.youtube.com/watch?v=xMAd0UIiLag Here is a quick review: Buy and Sell functions: We are testing buy and sell functions in SCI+ BEP20 token on the binance network and MAT & EFE token in the scimatic network. This buy and sell function do not means they are open sales. Actually, these functions are working in a DEX way. The smart contract behind these functions has certain amount of USDT and SCI+ token. The price of SCI+ is calculated from the amount of USDT in the contract. You cannot sell SCI+ to the contract if the price is more than the USDT stored in the contract (see Balance in the Exchange below the buy and sell functions). for example, in the test smart contract, there are 12.5 USDT, looking the price, you cannot sell you tokens if the price is more than 12.5 USDT. After completed the test, we will put more USDT and SCI+ tokens in this smart contract so you can do the DEX buy and sell. If you want to sell or buy more than the limited, use P2P function instead. Locker: The locker function works with a smart contract. You can lock your own tokens for certain days. They stay in your wallet and we have no control over it. The purpose of this function is to forbid you to control your greed and panic levels. After the time is passed, the tokens will be unlocked and you can do any desired transaction. Again, we have no control over your locker and your wallet. P2P: This function means person to person buy and sale in the form of a package. Say you have 1000 SCI+ and you want to sell them at a price of 0.001USDT, you can create a sell order and vice versa. On the other hand, if you want to sell your SCI+ tokens to an already created buy order, just click the sell button on that order. The USDT and SCI+ interchanges from the smart contract directly to your account. We have no control over it. P2P function works between you, the smart contract and the buyer or seller. Follow our channels for live updates.


Günaydın SciDostlar,

Saymatik cüzdanındaki güncellemelerle ilgili haberleri, değerli yatırımcılarımızla paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Sabrınız için teşekkür ederiz. Saymatik şu anda tamamen merkezi olmayan bir DEX olarak faaliyet göstermektedir. Ancak bankadan para çekmek ve yatırmak isteyen kullanıcılarımız da bulunmaktadır, bu nedenle Türkiye'deki Şeker Bankası ile görüşmeler yapıyoruz. İşte anlaşma: Saymatik kripto cüzdanı hibrit olacak. Türk Lirası ile para yatırmak/çekmek isteyenler ve banka kullanmak isteyenlerin kimliklerini doğrulamaları gerekmektedir (KYC). Yalnızca USDT kullanarak para yatırmak ve çekmek isteyenlerin kimliklerini doğrulamalarına gerek yoktur. Saymatik'teki güncellemelerle ilgili videoyu izlemek için https://www.youtube.com/watch?v=TlKFo6QFnLcadresini ziyaret edin.

İşte hızlı bir gözden geçirme:

Alım ve Satım işlevleri: SCI+ BEP20 tokenı üzerinde Binance ağı ve SCImatic ağındaki MAT ve EFE tokenı için alım ve satım işlevlerini test ediyoruz. Bu alım ve satım işlevleri açık satış anlamına gelmemektedir. Aslında bu işlevler DEX şeklinde çalışmaktadır. Bu işlevlerin arkasındaki akıllı sözleşme belirli miktarda USDT ve SCI+ tokenına sahiptir. SCI+ tokenının fiyatı, sözleşmedeki USDT miktarına bağlı olarak hesaplanır. Sözleşmede depolanan USDT'den daha yüksek bir fiyata SCI+ satamazsınız (alım ve satım işlevlerinin altında Borsa'daki Bakiye'yi görün). Örneğin, test akıllı sözleşmede 12.5 USDT bulunuyorsa, fiyata bakarak 12.5 USDT'den daha yüksek bir fiyatla tokenlarınızı satamazsınız. Test tamamlandıktan sonra, bu akıllı sözleşmeye daha fazla USDT ve SCI+ tokenı ekleyeceğiz, böylece DEX alım ve satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Sınırlı miktarın üzerinde satmak veya almak isterseniz, P2P işlevini kullanın.

Kilit: Kilit işlevi akıllı bir sözleşme ile çalışır. Belirli günler için kendi tokenlarınızı kilitleyebilirsiniz. Tokenlar cüzdanınızda kalır ve üzerinde hiçbir kontrolümüz yoktur. Bu işlevin amacı, hırsınızı ve panik seviyelerinizi kontrol etmenizi sağlamaktır. Belirtilen süre sona erdikten sonra tokenlar kilidini açacak ve istediğiniz işlemi yapabileceksiniz. Yine, kilidiniz ve cüzdanınız üzerinde hiçbir kontrolümüz yoktur.

P2P: Bu işlev, paket şeklinde kişiden kişiye alım satım anlamına gelir. Örneğin, 1000 SCI+ tokenınız var ve bunları 0.001 USDT fiyatından satmak istiyorsunuz, satış emri oluşturabilirsiniz ve bunun tersi de geçerlidir. Diğer taraftan, SCI+ tokenlarınızı zaten oluşturulmuş bir alım emrine satmak isterseniz, sadece o emirdeki satış düğmesine tıklayın. USDT ve SCI+ tokenları, akıllı sözleşmeden doğrudan hesabınıza aktarılır. Bu konuda hiçbir kontrolümüz yoktur. P2P işlevi, siz, akıllı sözleşme ve alıcı veya satıcı arasında çalışır.

Canlı güncellemeler için kanallarımızı takip edin:

https://www.linkedin.com/company/saymatik/?viewAsMember=true

https://www.linkedin.com/company/scimatic/?viewAsMember=true

https://twitter.com/saymatik

https://twitter.com/scimatic2

https://twitter.com/scimatichybrid

https://facebook.com/saymatikwallet

https://facebook.com/scicoinSaid Nadeem


cover photo
01
2024 June
SCI+ has been listed on MintMe
Read More
cover photo
22
2024 May
Listing on MintMe
Read More
cover photo
12
2023 November
SciMatic will be at Web Summit Lisbon
Read More
cover photo
10
2023 September
Good news for SCI investors and Scientists - Bilim insanlar ve SCI yatırımcılar için harika fırsat geliyor
Read More
cover photo
06
2023 September
Exciting News: SciMatic Hybrid Blockchain Integration and More! - Gelişmeler
Read More
cover photo
06
2023 June
Updates in Saymatik Wallet - Saymatik Cüzdan da Güncellemeler
Read More