Latest News

Top SciMatic News

Find here updates and news of SciMatic activities

P2P functions in Saymatik Wallet - Saymatik cüzdan da P2P işlemleri


08 Aug, 2023

[EN]

Dear SciMates,

We bring you an update regarding the Saymatik Wallet and its integration with the SCI coin. We are tirelessly working on developing products that are closely linked to SCI coin. Our goal is to enable the utilization of SCI/SCI+ coins in our products in the very near future so that our early investors can earn more by selling to our users.

In this vein, we're excited to announce that you can now engage in buying or selling SCI+ coins (BEP20) directly within the Saymatik Wallet's P2P functionality. However, it has come to our attention that an issue existed in the smart contract governing the P2P functions. To address this, we've diligently updated the smart contract to ensure its smooth operation.

To make the most of these enhancements, it is important to follow a few steps. First, kindly cancel any buy and sell orders that you may have placed under the previous smart contract. Subsequently, you can initiate new orders under the updated smart contract. This process is straightforward:

1. Launch your Saymatik Wallet.

2. Navigate to the SCI+ token under the Binance network.

3. Locate and select the P2P button.

4. Within this section, switch to the New Smart Contract option.

5. Proceed to create your new buy or sell orders.

To monitor your orders, you can easily access the Buy Orders and Sell Orders buttons situated below the screen. It's worth noting that if your screen continues to display older orders under the new contract, you might need to allow a brief period for the data to refresh from the backend.

We appreciate your understanding and cooperation as we work to enhance your experience with the Saymatik Wallet and its integration with the SCI+ coin.

!!!! VERY SOON !!!!

Real estate project has also been added to the Saymatik Wallet, all tests are finished successfully and errors removed. For real estate properties, 95% of the shares will be soled with TRYS token (Turkish Lira Token) while for 5%, we will get buy your SCI+ tokens, so buy your SCI+ tokens as soon as possible.

[TR]

Sayın SCIdostları

Saymatik Cüzdanı hakkında bir güncelleme sunuyoruz. Bildiğiniz üzere, SCI coin ile bağlantılı ürünlerin geliştirilmesi üzerinde sürekli olarak çalışıyoruz, böylece yakın gelecekte SCI/SCI+ coin'i ürünlerimizde kullanabileceğiz. Bu bağlamda, merkezi olmayan borsalar (CEX) yanı sıra Saymatik cüzdanının P2P (kişiden kişiye) işlevlerinde de SCI+ coinleri (BEP20) satın alabilir veya satabilirsiniz. P2P işlevlerinin akıllı sözleşmesinde bir hata tespit ettik, bu nedenle akıllı sözleşmeyi güncelledik. Eski akıllı sözleşmedeki tüm alım ve satım emirlerini iptal etmeniz ve yeni akıllı sözleşmede yeni emirler oluşturmanız gerekmektedir. Bunu yapmak için Saymatik Cüzdan'ınızı açın, Binance ağındaki SCI+ token'ını seçin, ardından P2P düğmesine tıklayın, bundan sonra "Yeni Akıllı Sözleşme"yi  seçin ve ardından emirlerinizi oluşturun. Emirlerinizi görüntülemek için o ekrandaki Alım Emirleri ve Satım Emirleri düğmelerine tıklamanız yeterlidir. Eğer yeni sözleşmede ekranınız hala eski emirleri gösteriyorsa, verilerin arka plandan güncellenmesi için bir süre beklemeniz gerekebilir.

!!!! ÇOK YAKINDA !!!!

Gayrimenkul projesi de Saymatik Cüzdan'a eklenmiş olup, tüm testler başarıyla tamamlanmış ve hatalar giderilmiştir. Gayrimenkul mülkleri için payların %95'i TRYS tokeni (Türk Lirası Tokeni) ile satılacak, %5'i için ise SCI+ tokenlerinizi satın alacağız, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede SCI+ tokenlerinizi satın alın.

Said Nadeem


cover photo
22
2024 May
Listing on MintMe
Read More
cover photo
12
2023 November
SciMatic will be at Web Summit Lisbon
Read More
cover photo
10
2023 September
Good news for SCI investors and Scientists - Bilim insanlar ve SCI yatırımcılar için harika fırsat geliyor
Read More
cover photo
06
2023 September
Exciting News: SciMatic Hybrid Blockchain Integration and More! - Gelişmeler
Read More
cover photo
06
2023 June
Updates in Saymatik Wallet - Saymatik Cüzdan da Güncellemeler
Read More
cover photo
03
2023 May
Third birthday of SciMatic - SciMatic 3. doğum günü
Read More